Mide balonu Nedir? Mide balonu Nasıl Uygulanır? Mide balonu Fiyatları?


Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli halk sağlık sorunu haline gelmiştir.  Obezite vücutta gereğinden fazla yağ birikimi demektir. Birikim beraberinde başta diabet olmak üzere pek çok hastalığı da tetiklemektedir. Bu durum Obezitenin tedavisi için farklı yöntemlerinde kullanılmasını gündeme getirmiştir. Son yıllarda ameliyatsız mide küçültme yöntemlerinden bir olan mide balonu günümüzde en sık tercih edilen tedavi yöntemidir. 

İçindekiler
Mide balonu

Obezite hastalarında diyet ve egzersizle sonuç alınamayan durumlarda öncelikle ameliyat dışı tedavi seçenekleri denenmelidir.  Mide balonu ameliyatsız mide küçültme yöntemlerinin en avantajlısı olarak kabul edilir. Ameliyatsız zayıflama yöntemi olan mide balonu kısa sürede kilo vermeye yardımcı olduğu için gittikçe yaygın olarak kullanılan güvenli bir Obezite tedavisi yöntemi olmuştur.

Mide balonu Nedir?

Ameliyat ve ameliyat dışı birçok Obezite tedavi seçeneği mevcuttur. Obeziteden muzdarip bir kişiye hangi tedavinin uygulanacağına alanında deneyimli uzman bir doktor kontrolünde hastanın boyuna, kilosuna, yaşına ve genel sağlık durumuna bakılarak karar verilmelidir. Genel olarak vücut kitle indeksi 27kg/m2 üzerinde olan kişiler yani en az 10 kg fazlası olanlar mide balonu için uygun kabul edilir. İntragastrik balon olarak bilinen mide balonu tedavisi ile asıl amaç kişinin yediği besin miktarını azaltmak ve tokluk hissi sağlamaktır. Mide balonları belirli bir süre midede kalabilen silikondan yapılan tıbbi cihazlardır. Mide balonu uygulaması sonrası vücutta herhangi bir kesi veya dikiş olmaz.

Mide balonu Kimler İçin Uygundur?

 Mide balonu veya gastrik balon öncelikle diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen vücut kitle indeksi de prosedür için uygun olanlar için kullanılan ameliyatsız bir yöntemdir. Genel olarak vücut kitle indeksi 27kg/m2 üzerinde olanlar için mide balonu uygun kabul edilir. Bunun anlamı kişinin en az 10 kilo fazlalığının olması demektir. Ayrıca anestezi alamayacak kadar aşırı kilolu kişilerin bir miktar zayıflatılması için de mide balonu kullanılır. Örneğin Obezite ameliyatını tolere edemeyecek kadar aşırı kilolu kişiler için.

Mide balonu genel olarak herhangi bir nedenle mide ameliyatı olanlar, büyük mide fıtığı olanlar, karaciğer yetmezliği olanlar, kanama bozukluğu olanlar, yemek borusu motilite kusuru olanlar ve ileri derecede psikiyatrik sorunu olanlar için uygun bir yöntem değildir.

Mide balonu İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde mide balonları endoskopik ve yutulabilir olmak üzere iki farklı yöntemle mideye yerleştirilebilir. Benzer zayıflama oranlarında etki yapan mide balonları arasındaki uygulama farkı mide balonlarının üretim ve tasarım farklarından kaynaklanır.

Endoskopik mide balonu

Endoskopik mide balonları endoskopi yolu ile mide içine yerleştirilmek üzere tasarlanmış tıbbi cihazlardır. Endoskopik mide balonu uygulanmadan önce alanında uzman doktorlar tarafından hastanın genel sağlık durumu detaylıca değerlendirilir. Mide balonu uygulanmadan önce kişinin yemek borusu, midesinin iç yapısı ve on iki parmak bağırsak bölümü kamera yardımı ile dikkatlice incelenir.  İnceleme sırasında mide de ülser, polip ve ciddi gastrit gibi sağlık probleminin tespit edilmesi halinde öncelikle var olan sorununun giderilmesi için tedavi yapılır. Yemek borusunda, mide içinde ve on iki parmak bağırsağında   herhangi bir sorun yoksa endoskopik mide balonu ilgili doktor tarafından ağız yolundan midenin en geniş kısmına yerleştirilir.

Endoskopik mide balonu uygulaması sırasında genel anesteziye gerek yoktur.  Hasta hafif uyutma dediğimiz sedasyon etkisi altındayken uygulanır. Bu esnada kişi herhangi bir acı veya ağrı hissetmez.

 Endoskopik mide balonu uygulaması öncesi en az 8 saatlik bir açlık gerekir.  İşlem öncesinde yapılması gerekenler, işlemden önce hastaya anlatılır. Mide içine ağız yolundan yerleştirilen endoskopik mide balonu ucunda endoskop denen ışıklı bir olan kamera yardımıyla mide içine kontrol edilir. Mide balonun mide içindeki konumu gerekirse ayarlanır.  Daha sonra mide balonun itmeye yardımcı olan kateterin içindeki kılavuz tel çıkarılır. Kılavuz tel çıkınca artık mide balonu tıpkı bir hortum ile bağlantılı gibi şişirilebilir hale getirilmiş olur. Daha sonra endoskopik mide balonu ortalama 500cc mavi boyalı özel bir sıvı ile uygun hacimde şişirilir. Böylece mide balonun şişirilmiş şekilde ki hali mide hacminin yaklaşık %50 sini doldurmuş olur.

 Endoskopik mide balonu uygulamaları genel olarak ortalama 15 dakika içinde tamamlanır.

Yutulabilir mide balonu

Allurion ya da elipse olarak da bilinen yutulabilir mide balonu işlemi son senelerde sıkça kullanılan bir ameliyatsız zayıflama yöntemi olmuştur. Uygulama sırasında anesteziye ve endoskopiye ihtiyaç duyulmaması bu tür balonların en öne sürülen avantajıdır. Balonun yutulabilir olarak adlandırılmasının nedeni ise mide balonun irice bir kapsül hacminde sıkıştırılarak yutulabilir hale getirilmesidir. Yutulabilir mide balonları üretici firma Allurion tarafından bir set halinde sunulur. Set içinde kapsül şeklindeki yutulabilir mide balonu, mide balonunu şişirmek için kullanılan 550cc hacminde özel sıvı, kişisel tartı ve akıllı kol saati bulunur. Özel bir aplikasyon sayesinde kişinin kilo verme durumu uygulama yapan doktor ve diyetisyen tarafından kolayca izlenebilir.

Yutulabilir mide balonu öncesinde ortalama on gün boyunca mide asidini azaltan bir ilaç kullanılır. Mide balonu uygulanacak günden bir önce ki akşam mide bulantısını engellemek için bir ilaç kullanılır. Uygulama günü en az sekiz saat açlık sonrası uygulama yapılacak kliniğe gelinir.

Allurion firmasının önerileri doğrultusunda yutulabilir mide balonu bol miktarda su yardımıyla kişiye yutturulur. Balonu yutmakta zorluk çeken hastalar için doktor ince bir kılavuz tel yardımıyla hastanın yutulabilir mide balonunu yutmasına yardımcı olabilir. Balon mideye ulaştıktan sonra röntgen çekilerek balonun midede olup olmadığından emin olunur. Balonun mide içinde olduğu kesinleştikten sonra mide balonu potasyum sorbat içeren  550 mL özel bir sıvı ile şişirilir. Daha sonra yeniden röntgen çekilir. Sorun yoksa balonun şişirilmesine yardımcı olan kateter çekilerek işlem sona erdirilir.

Yutulabilir mide balonu uygulaması yaklaşık olarak 15-20 dakika sürer. İşlem esnasında anestezi uygulaması yapılmadığı için hasta kısa sürede günlük hayatına geri dönebilir. Yutulabilir mide balonunun üzerinde sızdırmaz ancak zamanla aşınabilir özellikte bir valf bulunur. Yaklaşık olarak 4 ay sonra balondaki bu valf balon içindeki sıvının etkisi ile erir ve içerisindeki sıvı boşalır. Sönen mide balonu da bağırsaklar yardımıyla vücuttan atılır. Dolayısıyla yutulabilir mide balonlarının endoskopi yardımı ile çıkarılmasına gerek yoktur. Ancak çok nadirde olsa bazen sönmüş yutulabilir mide balonları bağırsaklardan geçerken tıkanmaya yol açabilir. Tıkanma; acil olarak müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Dolayısıyla yutulabilir mide balonu taktıran kişiler balon takıldıktan 3-4 ay sonra anormal karın ağrısı, bulantı ve kusma hissederlerse mutlaka en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmalıdırlar.

Endoskopik mide balonu mu? Yutulabilir mide balonu mu?

Günümüzde mide balonu yardımı ile kilo vermek isteyen birçok kişinin kafası sosyal medya da sürekli reklamı yapılan mide balonu çeşitleri yüzünden karışıktır. Peki endoskopik mide balonu mu avantajlıdır yoksa yutulabilir mide balonu mu?

Hangisi daha çok zayıflatır?

Hangisi daha az sorun çıkarır?

Hangisi daha iyidir?

Aşağıdaki tabloda endoskopik mide balonu ve yutulabilir mide balonu arasındaki avantaj ve dezavantajları ele belirtilmiştir. Her iki mide balonu arasında zayıflama oranları bakımından belirgin bir fark yoktur. Çünkü hem endoskopik mide balonları hem de yutulabilir mide balonları toplam vücut ağırlığının ortalama %15’ini kaybettirebilir. Öyleyse avantaj ve dezavantajlarına göre hangisini tercih edeceğinize  aşağıdaki tablodaki bilgilere göre sizde karar verebilirsiniz.

 

 

                Endoskopik mide balonu ile Yutulabilir mide balonu kıyaslaması

 

 

      Avantaj

 Dezavantaj

Endoskopik mide balonu

ü  Midenin içi kamera ile görüldükten sonra mide balonu midenin içine görerek yerleştirilir

ü  Etkinliği 6 ay sürer

ü  Daha ekonomik

ü  Hafif derecede anestezi gerekir

ü  6 ay sonra  yine endoskopi ile çıkarmak gerekir

Yutulabilir mide balonu

ü  Anestezi gerekmez

ü  Endoskopi gerekmez

ü  4 ay sonra eriyerek tuvalet yolu ile çıkar

ü  Midenin içi görülmeden uygulanır

ü  Etkinliği 4 ay sürer

ü  İki defa ışın alınır

ü  Fiyatı daha yüksek

Mide balonu taktırdıktan sonra diyet yapmak gerekir mi?

Mide balonu taktıran birçok kişinin beklentisi kilo almasına yol açan hayat tarzından vazgeçmeden hızla kilo vermek ve verdiği kiloyu geri almamaktır. Ne yazık ki meslek hayatım boyunca bu düşüncede olan pek çok insan ile karşılaştım. Oysa gerçek hiçte öyle değil.  Mide balonu mide hacminizi yani yeme kapasitenizi sadece belirli bir süre azaltarak kilo vermenize yardımcı olan bir yöntemdir. Yutulabilir mide balonu midenizde ortalama 4 ay, endoskopik mide balonu ise 6 ay boyunca kalır.

Mide balonu takılmasının ana amacı kişiye kilo aldıran hayat tarzını değiştirmesine yardımcı olmaktır. Etkili ve kalıcı başarı buna bağlıdır. Ne yazık ki şimdiye kadar mide balonu uyguladığım yüzlerce kişi istisnasız benden bir diyet listesi de talep ettiler. Oysa mide balonu taktırmadan önce zaten defalarca diyetisyenlere gitmiş farklı farklı diyetler uygulamış ama kalıcı kilo verememişlerdi.

Biz prensip olarak Mide balonu uygulamalarından sonra özel bir diyet listesi vermiyoruz. 

Amacımız kişiye mide balonu yardımı ile nasıl beslenmesi gerektiğini öğretmektir. Bunu balık tutmayı öğretmek gibi de düşünebilirsiniz. Bu sayede hastalarımız mide balonları çıktıktan sonrada kilo almıyor, verdikleri kiloları koruyabiliyorlar. Bu beslenme tarzını “DİETA” olarak adlandırdık. Ayrıntıları “Diyet Değil Dieta” kitabından öğrenebilirsiniz. Siz de mide balonu yardımı ile ameliyatsız kalıcı kilo vermek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Mide balonu İle kaç kilo verilir?

Mide balonu takılması sonrasında verilecek kilo miktarı   boy kilo oranına göre değişir. Bu yüzden kilo kaybını toplam kilo üzerinden yüzde vererek belirtmek gerekir. Yapılan çok sayıda araştırma mide balonu ile toplam ağırlığın ortalama %15’inin kaybedildiğini kanıtlamasına rağmen zayıflama oranı kişiden kişiye değişir. Bu durum kilo vermek için mide balonu taktıranları hayal kırıklığına uğratabilir. Dolayısıyla aynı yaş, aynı cinsiyet, aynı boy ve aynı kilo da olan iki kişiye aynı tip mide balonu aynı gün takılsa ve mide balonu aynı oranda şişirilse bile zayıflama oranları aynı olmayabilir.

Zayıflama oranı kişisel beslenme alışkanlıklarına, davranışlara, duygulara, yaşanılan sosyal ortama ve kişinin mide balonuna ne kadar uyum gösterdiğine göre değişir. Örneğin mide balonuna kısa süre uyum sağlayanlar mide balonuna uyum sağlamayanlara göre daha az miktarda kilo verir. Çünkü kolay uyum yeme miktarını azaltmayabilir. Bu durum tüketilen günlük toplam kaloriyi kısıtlamayacağı için kilo vermeyi güçleştirir.

 Dolayısıyla zayıflama oranının asıl belirleyicisi mide balonunun kişinin yeme miktarını ne kadar frenlediğine bağlıdır. Bu yüzden mide balonu taktıran herkesin toplam ağırlığının %15’ini kaybedeceği garanti değildir. Bu miktarın çok üstünde çok altında da kalınabilir.

Bizim mide balonu taktığımız kişilerin ortalama kilo kaybı ise ortalama %20 civarındadır. Bu farkın temel nedeni kişiye mide balonu sonrası öğrettiğimiz beslenme tarzıdır.

Mide balonu Fiyatları 2024

 Ameliyatsız zayıflama yöntemi olan mide balonlarının fiyatları mide balonlarının çeşidine göre, uygulamanın yapıldığı kurumlara göre değişir. Genel olarak yutulabilir elipse mide balonu fiyatları endoskopik mide balonu fiyatlarının iki üç katı kadardır. Fiyat farkı yutulabilir mide balonu üreten firmanın tek olmasından kaynaklanır. İler ki yıllarda ürün patenti koruma süresi aşılınca yutulabilir mide balonu fiyatlarının endoskopik mide balonu fiyatlarına doğru geleceği sanılmaktadır.

 

Sık Sorulan Sorular