Mide Botoksu

Mide Botoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Mide botoksu kilo vermeye yardımcı olmak için kullanılan ameliyatsız bir zayıflama yöntemdir. Mide botoksu uygulaması endoskopi yoluyla kişi hafif uyutularak yapılır.

İçindekiler
Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu kilo vermeye yardımcı olmak için uygulanan bir işlemdir. İşlem esnasında “Botilismus-A Toksini” olarak bilinen botoks maddesi endoskopi yardımı ile midenin hareket etmesini sağlayan kas tabakasına uygulanır. Bu sayede kaslar gevşer ve mide tembelleşir. Böylece yenilen yiyecekler daha uzun süre mide içinde kalır, tokluk hissi olur ve iştah baskılanır.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu uygulaması tam donanımlı bir hastanenin endoskopi ünitesinde gerçekleştirilir. Mide botoksu yaptırmadan önce en az 8 saatlik açlık gerekir. Mide botoksu işlemini yapacak doktor uygulama yapılacak kişinin önce midesinin içini endoskopi denen ışıklı bir kamera yardımı inceler. Midenin içi yapısı uygun bulunursa kararlaştırılan dozda botilismus toksini midenin en kalın kas tabakası bulunan bölgesine çok ince bir iğne yardımıyla enjekte edilir. Bu esnada kişi hafif şekilde uyutulduğu için ağrı, acı hissetmez. Uygulama bittikten sonra kişi bir süre yatağında dinlendikten sonra evine gidebilir. Kişi reçete edilen ilaçları doktorun tarif ettiği şekilde kullanır ve diyetisyen ile beslenme programı yapılır.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Mide botoksu işlemi vücut kitle indeksi en az 27kg/m2 üstü olup diyet ve egzersize rağmen kilo veremeyenler için uygundur. Öte yandan obezite cerrahisi koşullarına uygun olup obezite cerrahisini tercih etmeyenler ya da ameliyat için çok riskli hastalar içinde mide botoksu uygun bir seçenektir.  

Mide Botoksu Kimler İçin Uygun Değildir?

Myastenia gravis gibi kas hastalığı olanlar, botoks maddesine karşı alerjisi olan kişiler için uygun mide botoksu uygun değildir.

Mide ülseri ve ciddi gastriti olanlar ise hastalıklarının tedavisi yapıldıktan sonra mide botoksu için uygun olabilirler.

Mide Botoksu İle Kaç Kilo Verilir?

Mide botoksu yardımı ile kilo verme oranı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Genelde gençler yaşlılara, erkeklerde kadınlara göre daha iyi oranda kilo verirler. Mide botoksu ile ortalama olarak başlangıç kilosunun %10’nu verilebilir.  Fazla kiloların verilmesi ve verilen kiloların geri alınmaması için sürdürülebilir bir yeni yaşam tarzının benimsenmesi şarttır. Mide botoksu uygulamalarımızın asıl amacı kişiye yeni bir hayat tarzı anlamına gelen “DİETA” felsefesini öğretebilmektir. Bizim mide botoksu uygulaması yaptığımız kişilerde ortalama kilo kaybı bu sayede %25-30’u bulabilmektedir. 

Sık Sorulan Sorular

 • Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

  Mide botoksu uygulaması ortalama 10-15 dk civarında sürer.

 • Mide Botoksu Uygulaması Sonrası Hastanede Yatmak Gerekli mi?

  Mide botoksu uygulaması endoskopik bir işlemdir. Kesi ve dikiş yoktur. İşlem hafif bir şekilde uyutularak yapıldığı için mide botoksu sonrası hastanede yatmaya gerek yoktur.

 • Mide Botoksu Sonrası Ne Zaman İşe Dönülebilir?

  Mide botoksu sonrası kesi dikiş yoktur. Ayrıca mide balonu sonrası gibi bulantı ve karın krampları olmadığı için kişi ertesi gün işe dönebilir.

 • Mide Botoksu Sonrası Ne Zaman Spor Yapılır?

  Mide botoksu sonrası kesi dikiş olmadığı için işlem sonrası spor yapmakta sakınca yoktur.

 • Mide Botoksu Etkisi Ne Zaman Başlar? Ne Kadar Sürer?

  Mide botoksu uygulaması yapıldıktan bir iki gün sonra etkisini göstermeye başlar ve kişi eski porsiyonları yiyemediği için kilo vermeye başlar. Mide botoksu midenin düz kas kısmına uygulandığı için sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketlerine zararı olmadığı için bağırsak tembelliği yapmaz. Mide botoksu sonrası kabızlık olması beslenme tarzından dolayıdır. Mide botoksu sonrası kişiye özel hazırlanan beslenme tarzı ile kabızlık önlenebilir. Mide botoksu yapıldıktan sonrası etkisi ortalama dört ay sürer. Bu yüzden yeniden mide botoksu uygulaması için en az ilk mide botoksu uygulamasının üzerinden en az dört ay geçmesi gerekir.

 • Mide Botoksu Mideye Kalıcı Hasar Verir mi?

  Mide botoksu uygulaması sonrası etki ortalama dört ay sürer ve kalıcı hasar bırakmadan etkisi kaybolur.

 • Mide Botoksu İçin Alt Ve Üst Yaş Sınırı Var mı?

  Mide botoksu için alt yaş sınırı 18 kabul edilir. Üst yaş için ise sedasyonu tolere edebilmek yeterlidir.

 • Mide Botoksu ile Mide Balonu Arasında Ne Fark Vardır?

  Hem mide botoksu hem de mide balonu ameliyatsız kilo verme yöntemleridir. Ancak mide balonu takıldıktan sonra ilk günlerde bulantı, karın krampları ve kusmaya yol açabilir. Mide balonu çıkarıldıktan sonra iştah açılması sıkça görülür. Mide botoksu etkisi ise yavaş yavaş geçtiği için mide balonu gibi ani bir iştah artışına yol açmaz. Ayrıca mide botoksu işlemi sonrası mide hacminde küçülme, mide balonu uygulandıktan sonra ise genişleme görülür.

 • Tüp Mide Ameliyatı Olan Kişilere Mide Botoksu Yapılabilir mi?

  Klinik deneyimlerimiz tüp mide ameliyatı olup kilo alanlara mide botoksu uygulamasının oldukça etkili olduğunu göstermiştir.