Mide Botoksu


Mide botoksu kilo vermeye yardımcı olmak için kullanılan ameliyatsız bir zayıflama yöntemdir. Mide botoksu uygulaması endoskopi yoluyla kişi hafif uyutularak yapılır. İşlem esnasında “Botilismus-A Toksini” olarak bilinen botoks maddesi endoskopi yardımı ile midenin hareket etmesini sağlayan kas tabakasına uygulanır. Bu sayede kaslar gevşer ve mide tembelleşir. Böylece yenilen yiyecekler daha uzun süre mide içinde kalır, tokluk hissi olur ve iştah baskılanır.

Mide boşalmasında meydana gelen gecikme, yemek sonrası oluşan ani kan şekeri yükselme ve düşmelerinde etkili olmakla beraber, kişilerin gün içinde daha stabil kan şekeri seviyelerine sahip olmasında da yardımcıdır. Mide botoksunun sayılan etkileri sayesinde de daha az kalori tüketildiği için kilo verilir.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu uygulaması tam donanımlı bir hastanenin endoskopi ünitesinde gerçekleştirilir. Mide botoksu yaptırmadan önce en az 8 saatlik açlık gerekir. Mide botoksu işlemini yapacak doktor uygulama yapılacak kişinin önce midesinin içini endoskopi denen ışıklı bir kamera yardımı inceler. Midenin içi yapısı uygun bulunursa kararlaştırılan dozda botilismus toksini midenin en kalın kas tabakası bulunan bölgesine çok ince bir iğne yardımıyla enjekte edilir. Bu esnada kişi hafif şekilde uyutulduğu için ağrı, acı hissetmez. Uygulama bittikten sonra kişi bir süre yatağında dinlendikten sonra evine gidebilir. Kişi reçete edilen ilaçları doktorun tarif ettiği şekilde kullanır ve diyetisyen ile beslenme programı yapılır.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Mide botoksu işlemi vücut kitle indeksi en az 27kg/m2 üstü olup diyet ve egzersize rağmen kilo veremeyenler için uygundur. Öte yandan obezite cerrahisi koşullarına uygun olup obezite cerrahisini tercih etmeyenler ya da ameliyat için çok riskli hastalar içinde mide botoksu uygun bir seçenektir.  

Mide Botoksu Kimler İçin Uygun Değildir?

Myastenia gravis gibi kas hastalığı olanlar, botoks maddesine karşı alerjisi olan kişiler için uygun mide botoksu uygun değildir.

Mide ülseri ve ciddi gastriti olanlar ise hastalıklarının tedavisi yapıldıktan sonra mide botoksu için uygun olabilirler.

 

Mide Botoksu İle Kaç Kilo Verilir?

 

Mide botoksu yardımı ile kilo verme oranı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Genelde gençler yaşlılara, erkeklerde kadınlara göre daha iyi oranda kilo verirler. Mide botoksu ile ortalama olarak başlangıç kilosunun %10’nu verilebilir.  Fazla kiloların verilmesi ve verilen kiloların geri alınmaması için sürdürülebilir bir yeni yaşam tarzının benimsenmesi şarttır. Mide botoksu uygulamalarımızın asıl amacı kişiye yeni bir hayat tarzı anlamına gelen “DİETA” felsefesini öğretebilmektir. Bizim mide botoksu uygulaması yaptığımız kişilerde ortalama kilo kaybı bu sayede %25-30’u bulabilmektedir.